Wirtualny
spacer

Rozwiązania zrównoważone w projektowaniu przestrzeni komercyjnych

Projektowanie przestrzeni komercyjnych znacznie zmieniło się w ostatnich kilku latach. Wpływ na te zmiany miała nie tylko pandemia, ale coraz bardziej rosnąca świadomość kierunku, w jakim zmierza nasza planeta. Większość z nas deklaruje chęć życia w zgodzie z naturą, chęć posiadania wpływu na otaczające nas środowisko - dobrego wpływu. Deklaracje jednak często pozostają tylko w strefie wyobrażeń a mniej realnych zachowań. Oczywiście, pewne działania w dobrym kierunku są wykonywane przez nas codziennie – segregowanie śmieci, oszczędzanie energii i wody, co również wynika z rosnących cen, oraz bardziej racjonalnego gospodarowania żywnością. Mało kto myśli jednak np. o śladzie węglowym pozostawianym przez wszystkie zamawiane przez nas produkty – czy to ubrania czy meble; o tonach zalegającego plastiku, któremu można nadać drugie życie. W tym aspekcie zauważam rolę projektantów i osób kreujących otaczającą nas rzeczywistość, zarówno pod względem architektury, wnętrz, czyli fizycznego środowiska, jak i influencerów w środowisku wirtualnym. Jako projektanci czujemy się współodpowiedzialni za wpływ na środowisko tworzonych przez nas przestrzeni, zwłaszcza projektując wnętrza komercyjne, których zasięg i skala mogą dać przykład dalej.

Jednym z ostatnich przykładów, w których miałam okazję zastosować wiele rozwiązań ekologicznych jest projekt banku przyszłości, a jego otwarcie już wkrótce. Pierwszym wyzwaniem, które uznaliśmy za najważniejsze, było zastosowanie naturalnych materiałów wykończeniowych lub takich, które w pewnym stopniu wykonane zostały z surowców z recyklingu. Zaproponowana w projekcie wykładzina została częściowo wykonana z tworzyw pochodzących z recyklingu, podobnie jak tkaniny obiciowe mebli miękkich. Zastosowaliśmy materiały naturalne, takie jak sklejka w melbach wolnostojących czy sufitowe panele akustyczne z wełny drzewnej, których przewagą jest zarówno jakość jak i trwałość produktu. Są to cechy wydłużające przydatność mebli, a więc również niwelujące nadprodukcję przemysłu i związanych z nimi odpadów oraz koszty inwestycji. Mówiąc o śladzie węglowym i o tym w jaki sposób my jako architekci możemy go zmniejszać, mam na myśli wybór lokalnych dostawców i producentów. W ten sposób nie tylko ograniczamy długość drogi transportowej i emisję spalin, ale również wspieramy mniejszych producentów, designerów, a co za tym idzie - regionalną gospodarkę.

Te same działania staramy się implementować do kolejnych naszych projektów. Płyty meblowe z recyklingu czy tapety wykonane z plastikowych butelek – to trend, który stopniowo będzie dominował na rynku, taką mam nadzieję. Jeżeli te produkty będą coraz częściej wykorzystywane przez świadomych projektantów i inwestorów, staną się coraz bardziej dostępne, a co za tym idzie będą robić się coraz tańsze. Mianowicie to cena nadal jest przeszkodą w szerokim ich zastosowaniu i w jej obliczu ludzie są w stanie rezygnować z ideałów na rzecz komfortu finansowego. Sedno tkwi w tym, by projektując/pracując, robić to mądrze i odpowiedzialnie, a tym samym pokazywać zasadność zrównoważonych rozwiązań i ich pozytywny wpływ na biznes oraz na środowisko.

Creative Director
Izabela Kutyła

Powrót do listy artykułów

Strona korzysta z cookie / ciastek w celu realizacji usług zgodnie z dokumentem Polityka prywatności.

Zamknij